Akıllı Ev Sistemleri Hakkında Yanlış Bilinenler

Günümüzde Motorlu panjurlar, Havalandırma sistemleri yada kapsamlı alarm gözetim sistemleri sizleri şaşırtmıyor. Biz FIBARO olarak, bunu bir adım daha ileriye taşıyarak IOT (Internet of things) dünyası ile birleştirerek, hayatımızdaki en basit bir ampül yada çok gelişmiş bir TV yi bile sizin belirleyeceğiniz senaryolarla hayatınızı kolaylaştıracak çözümlere dönüştürdük.

Akıllı ev kavramını basit bir aç/kapa mantığından çıkartıp tamamen kişiselleştirilebilen çok gelişmiş ama kullanıcı dostu bir hale getirdik. Şu zamanlarda herkes akıllı evler, akıllı binalar inşa ettiğiniz düşünürken biz FIBARO olarak sizi bunların ötesine taşımak misyonunu üstlendik.

Neden FIBARO? Diğer Akıllı Ev sistemlerinden farkı ne? Akıllı evler hakkında bilinen bazı yanlış bilgiler;

1- AKILLI EV BİR SERVET, ÇOK PAHALI

Çoğu insan, akıllı evlerin kablolu kurulumlara dayanan ve basit çözümlerden çok daha pahalıya mal olacağını düşünüyor.

Gerçekten yüksek olan maliyeti, sadece cihazların fiyatları değil, aynı zamanda mevcut elektrik tesisatına (projenin fiyatını artıran) sistemi dahil etme ihtiyacı ve kurulum, konfigürasyonla ilişkili işçilik maliyetleri yükseltiyor. KNX vb Akıllı Ev (otomasyon) sistemlerinde, kullanılacak kablolamanın, anahtarların, rölelerin ve en önemlisi yazılımların uzun vadede destek ve parça temin edilebilirliği, sürdürülebilirliği konusundaki sıkıntılar kullanıcıyı bu tip sistemlere küstürüyor ve önyargılı yaklaşmasına sebep oluyor.

FIBARO sistemi, evde veya dairede mevcut herhangi bir elektrik altyapısına monte edilebilir. Bu çok büyük bir avantajdır: sistem mevcut kurulumlara monte edilmek üzere tasarlanmıştır.

FIBARO akıllı ev sisteminin kurulumu Prizlerin ve anahtarların bağlantı kutuları içindeki elemanların bağlanması birkaç dakika sürer. Pille çalışan akıllı ev cihazlarının kurulumu daha da hızlıdır. İster yeni bir daire ister 50 yıllık bir bina olsun sadece 2-3 saat içerinde tamamıyla akıllı bir eve dönüşür. En ufak bir kırma-dökme işlemi olmaz.

Ayrıca, FIBARO çözümlerinin, halihazırda kurulu olanları da içeren diğer “ev otomasyon” elemanları ile entegrasyonu kolaydır. Tüm cihazları ve akıllı özelliklerini tek bir akıllı sistemde birleştirmek ve maliyetleri optimize etmekle ilgili aşırı kolaylık anlamına gelir. Örnek olarak FIBARO panjur modülünü ele alalım. Piyasada bulunan birçok radyo kontrollü panjur sisteminden daha ucuz olan geleneksel motorlu panjurlarla birleştirilirse tüm mobil cihazlardan yönetilebilir bir hale gelir ve senaryolarla zenginleştirilir. Ayrıca IOT teknolojisi FIBARO modüllerinin birbirleriyle konuşmasını sağlar Bir yada birden fazla koşul oluştuğunda panjurlar harekete geçirilebilir.

FIBARO çözümü modülerdir ve bu, sistem olanaklarının gelecekteki genişletilebilmesinin anahtarıdır. Hiçbir şey başlangıçta nispeten basit ve dolayısıyla nispeten ucuz bir sistem kurmanızı ve gelecekte yeni entegrasyonlar kurmanızı engellemez. Satın almadan önce vermeniz gereken tek gerçekten bağlayıcı karar, çekirdek teknoloji seçimidir: Apple HomeKit veya Z-Wave. Yukarıda belirtilenlerin çekirdeği Apple HomeKit’tir (örneğin HUB olarak Apple TV veya iPad), ikincisi Z-Wave teknolojisi ile donatılmış Home Center Kontrol Ünitesine dayanmasıdır.

2- AKILLI EV KURULUMU ÇOK KOMPLEKS VE KARMAŞIKDIR

Akıllı ev sisteminin montajı hakkında konuşurken, iki aşamayı ayırt etmek gerekir. Birincisi montaj yani tek tek modüllerin, sensörlerin hedef yerlere kurulması. İkincisi, sistemin yapılandırmasıdır.

Pille çalışan çoğu cihazın kurulum işlemi hiç de zor değildir. FIBARO sisteminin bir kısmı bile alet gerektirmez: verilen çift taraflı bant kullanılarak bir duvara, tavana veya mobilyaya başarıyla yerleştirilebilirler. Bazı cihazlar, Su Baskını Sensörü   gibi tanım gereği herhangi bir ek bağlantı gerektirmez. Sadece doğru yere, zemine yerleştirin. Hepsi bu.

Fibaro Wall Plug, klasik güç devresi ile çalışan akıllı bir prizdir. Bu durumda kurulum söz konusu değildir. Sadece prize takın ve tanıtma butonuna 3 kez basın . Artık o priz akıllı hale gelecektir.

Anahtarlara ve elektrik prizlerine akıllı özellikler ayarlamak için sıvaaltı buat içerisine FIBARO modülü yerleştirilir Dizaynı buna uygundur. Kurulum işlemi çok basittir, ancak güvenlik nedeniyle sertifikalı bir FIBARO montajcısı tarafından yapılmalıdır. Sonuçta, 230V voltajlı bir devreyi bağlamaktan bahsediyoruz.

Konfigürasyon, bilgisayar veya mobil ekranlarda desteklenen kullanıcı dostu bir arayüz üzerinden yapılır. Gördüğünüz gibi, kurulum süreci teorik ve pratik olarak kolay bir aşamadır, ancak yine de FIBARO montaj ekibinin deneyiminden yararlanmaya değer. Düzinelerce ve hatta bazen yüzlerce bitmiş uygulama ile ERC TEKNOLOJİ ekibi, akıllı ev sistemini, kullanıcının benzersiz akıllı ev otomasyon sahneleri de dahil etmesini istediği şekilde en uygun şekilde yapılandırabilir.

ERC TEKNOLOJİ’nin destek ve kurulum uzmanlığı, satın alma aşamasında bile paha biçilmezdir. Akıllı ev kurulumunu kurmak istediğiniz mekanda yapılan keşifte, ekibimiz yeni fikirler önerebilir veya belirli akıllı otomasyonları kurmak için gerekli maliyetleri ve kaynakları en aza indirmek için planlarınızı iyileştirebilir. Tüm FIBARO akıllı ev sistemi avantajlarını ve entegrasyonlarını bilen ERC TEKNOLOJİ ekibi, cihazların seçimi ve ihtiyaçlarınıza en uygun düzenlemeleri konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

 3- AKILLI EV BAKIMI ZORDUR VE MALİYETLİDİR

FIBARO Akıllı ev sistemi, kullanıcılar için hayatı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. İyi yapılandırılmış bir sistem yıllarca çalışabilir. Modüller bakım gerektirmez. Sensörler ise pil ile çalıştığından sadece sistem sizi uyardığında batarya değişimi yeterlidir. Ortalama batarya fiyatları 15-25 ₺ gibi düşük maliyetlidir. Pil değişim süresi sensörün yoğunluğuna göre 1 ila 2 yıl arasındadır.

Kullanıcı, destek için akıllı ev sistemine uzaktan erişim verebilir ve basit bazı işlemleri, ERC TEKNOLOJİ teknik ekibi tarafından uzaktan gerçekleştirilebilir.

4- AKILLI EV SİSTEMİ İNTERNET OLMADAN ÇALIŞMAZ

FIBARO’nun akıllı ev sistemi, İnternet’e bağlı olmasa bile tüm işlevlerini korur. Ağa erişim eksikliği, günün belirli bir saatinde veya algılanan bir harekete yanıt olarak ışıkları açmak gibi otomatik olarak yapılan otomasyonu etkilemez. Ayrıca, Z-Wave teknolojisi karbon monoksit algılama, acil durum kapısı açma veya su veya gaz acil durum kapatma gibi güvenlik açısından kritik otomasyon özelliklerinin tümünü canlı tutar. Bu özellikler FIBARO Kontrolör kapalı olduğunda bile çalışır.

İnternet erişiminin olmaması, belirli bulut API’lerine erişim gerektiren özellikleri etkiler. Yalnızca bulutta yedekleme veya cihaz açma / kapama özelliği gibi uzaktan yönetimde yapılması gereken akıllı otomasyon özellikleri ile ilgilidir. Bununla birlikte, sisteminizi tam olarak yönetmek için mobil cihazlarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz: tek yapmanız gereken mobil veya bilgisayarınızı akıllı ev sistemi öğelerinizin bulunduğu aynı Wi-Fi ağına bağlamaktır.

5- AKILLI EV KULLANIMI ZORDUR

FIBARO akıllı ev sistemi, daha önce hiç akıllı ev çözümleriyle hiç temas etmeyen kullanıcılara kolaylık sağlamak için tasarlanmıştır.

Akıllı telefonunuz, tabletiniz veya akıllı saatiniz için mevcut olan mobil uygulama, en iyi UX tasarımıyla basit, sezgisel ve çok kullanıcı dostudur. Eski akıllı ev sistemlerinden bilinen karmaşık kontrol panellerinden çok daha kullanıcı dostudur.

Dahası, akıllı cihazların kendileri geleneksel kullanımdan ödün vermek istemiyorlar. Bazıları, gizli olması için bağlantı buatlarının içine monte edilir. Bu akıllı ev modülleri elektrik devresi için nötrdür ve temel anahtar veya çıkış özelliklerini yansıtan normal normal elektrik bileşenleri olarak işlev görebilir Yani FIBARO sisteminde bir sorun oluşsa bile klasik anahtarlar, prizler işlevlerini görür. Klasik KNX sistemlerinde ise herhangi bir arıza durumunda profesyonel müdahale gerektirir ve hiçbir anahtar işlevini göremez.

Evde yaşayan ve sistemi kullanmak için hiçbir donanıma yada yazılıma sahip olmayan kişiler bile FIBARO sistemini çok rahat kullanabilir. Örneğin anahtara 1 kez bastığında tavan lambasını yakabilir 2 kez bastığında başucu lambalarını yakabilir yada uzun bastığında panjurları açıp kapatabilir. Hiçbir profesyonel bilgi gerektirmez.

Kısaca sıralarsak Neden FIBARO dediğimizde;

Kablolu (KNX) otomasyon sistemlerinde özel kablolama yapılır, özel anahtarlar kullanılır Bunu bir kez evinize uyguladığınızdan ne anahtarlar ne de altyapı değiştirilebilir. Oysa FIBARO sistemde evinizdeki klasik aç/kapa anahtarları yada zevkinize göre aldığınız herhangi bir manuel anahtar modüllerimiz sayesinde akıllı hale gelir, modül bozulsa bile anahtar işlevini görmeye devam eder.

Kablolu sistem yazılımlarının belli bir platformu vardır. Platformu yazan firmaya bağlılık söz konusudur. Önceden belirlenmiş senaryolar dışına çıkılamaz FIBARO yönetimi ve programlama arayüzü kullanıcılara açıktır. İstenildiği gibi senaryolar yazılabilir.

Kablolu sistemler ev içerisinde çok yer kaplayan bir panoya sahiptir. Otomasyon kabloları burada sonlanır ve kontaktörler yardımı ile çalışır her anahtar açılıp kapandığında buradaki roleler devreye girer. FIBARO sistemde modüller anahtar düğmelerinin içine gizlidir. Sensörler ve kablosuz ekipmanlar ise hem pille çalışır hemde ödüllü dizaynlara sahip tasarım ürünleridir.

Kablolu sistemler internet bağımlıdırlar. FIBARO sistem çalışması için internete ihtiyaç duymaz.

Kablolu sistemlerde arıza oluştuğunda teknik ekip gelmeden hiçbir işlev (otomasyona bağlı olan) çalışmaz. FIBARO sistemde az bir elektrik bilgisine bile sahip olsanız modüllleri, sensörleri kendiniz bile değiştirebilirsiniz.

Haydi Birlikte Bir Proje Gerçekleştirelim